marynarka aksamitna
Wpisy blogowe

Marynarki aksamitne – podstawowe informacje

Na polskim i międzynarodowym rynku odzieżowym istnieje bardzo wiele różnych elementów męskiej garderoby. Do grona dość popularnych ubrań wykorzystywanych na specjalne okazje, do pracy oraz na co dzień, zaliczają się marynarki. Stanowią one elementy wielu bardziej i mniej oficjalnych stylizacji odzieżowych. Producenci wytwarzają je z różnorodnych materiałów charakteryzujących się wieloma cechami. Między innymi warto dowiedzieć się czegoś więcej o marynarkach aksamitnych, które zyskują coraz większą popularność w modzie krajowej i zagranicznej.

Marynarki aksamitne, czy też innymi słowy welwetowe są bardzo często nazywane również bonżurkami. Ostatnimi czasy są one coraz bardziej popularne wśród wielu gwiazd i rozpoznawanych osób, ale można je również często dostrzec u zwyczajnych osób.

Na czym wzorowali się twórcy marynarek aksamitnych?

Wiele osób zastanawia się nad tym co było inspiracją dla twórców bonżurek. Okazuje się, że wcale nie jest to smoking, tylko szlafrok. Nie chodzi jednak o dzisiejsze szlafroki spełniające zadania okrycia kąpielowego, ale o dawniejsze eleganckie ubrania domowe wykonane ze szlachetnych tkanin. Najczęściej tworzyło się je z jedwabiu lub aksamitu. Takie ubrania charakteryzowały się ciekawymi i bogatymi zdobieniami. Były one lżejsze i zakładało się je w cieplejsze dni lub przez cały rok, gdy mieszkało się w ciepłych krajach. Poza tym odzież z takiego materiału chroniła pozostałe elementy odzieży przed zapachem i żarem z cygar albo fajek, więc ubrania takie chętnie zakładano do palarni. W późniejszych czasach takie ubranie zaczęło bardziej przypominać dzisiejsze marynarki, a aktualnie można zauważyć powolny powrót do tych trendów.

Wprowadzenie marynarek aksamitnych do eleganckich stylizacji

Marynarki aksamitne pojawiły się „na salonach” dzięki Amerykanom. Wiadomo nie od dziś, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych uwielbiają łamać różne zasady modowe, w tym również te dotyczące klasycznej elegancji. Coraz więcej gwiazd, świadomych tego, że i tak nikt nie zwróci im na to uwagi, zaczęło się pojawiać publicznie w takich ubraniach (zwykle pod swoimi domami). Po pewnym czasie zwyczajny strój do palenia zyskał miano mniej formalnej odmiany smokingu z klapami szalowymi. Razem z takimi marynarkami zakładano białe koszule ze spinkami, czarne spodnie z lampasami i czarne muchy. Materiał aksamitny nie miał większych problemów z dość szybkim przyjęciem się jako wieczorowa tkanina wykorzystywana do tworzenia eleganckich marynarek dla mężczyzn. Nic w tym dziwnego, ponieważ materiał ten już od dawna był wykorzystywany do szycia damskich sukien wieczorowych.

Oczywiście w wieczorowych marynarkach aksamitnych wprowadzono kilka zmian w porównaniu z klasycznymi bonżurkami. Zrezygnowano z wiązania paskiem oraz skrócono fason. Pozbyto się również nakładanych kieszeni, ozdobnych haftów i innych detali. Dzięki temu marynarka stała się minimalistyczna i o wiele bardziej elegancka.

Współczesne marynarki aksamitne

W latach 80-tych XX wieku marynarki aksamitne całkowicie zniknęły z męskiej mody i wróciły do niej dopiero na początku XXI wieku. Coraz więcej marek odzieżowych zaczęło wprowadzać do swojej oferty komfortowe i estetyczne marynarki, które stanowią pewnego rodzaju kompromis pomiędzy bardziej i mniej formalnymi stylizacjami. Dzięki temu dzisiejsze marynarki aksamitne można zakładać przy okazji wielu różnych wydarzeń. Ogólnie rzecz biorąc, poziom formalności jest uzależniony od klap marynarki. Klapy frakowe, w szpic, są o wiele bardziej formalne w porównaniu z klapami szalowymi. Jeśli dodatkowo są pokryte czarnym jedwabiem to również są bardziej formalne w porównaniu z brakiem takiego pokrycia. Oczywiście oprócz stopnia formalności, warto wspomnieć o różnych dostępnych kolorach, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *