Lata dwudzieste bardzo chętnie stanowią inspirację dla współczesnych projektantów. To niewątpliwie trudny czas w historii, jednak wypełniony już chociaż namiastką wolności. A moda męska całkowicie oddawała ducha ówczesnego czasu. Co więcej, moda stawała się wówczas coraz bardziej dostępna – tkaniny stały się coraz tańsze, a dzięki temu przestały być zarezerwowane wyłącznie dla elit. Drzwi do modnego i stylowego wyglądu stały się otwarte dosłownie przed każdym – bez względu na status społeczny, pochodzenie, czy majętność. Co zatem się zmieniło? Jak lata dwudzieste wpłynęły na postrzeganie męskich stylizacji? Czym warto się zainspirować? Jak można scharakteryzować styl mody męskiej lat dwudziestych? O tym wszystkim poniżej.
Czym charakteryzuje się styl lat dwudziestych?
Lata dwudzieste zapisały się na kartach historii jako te, w których ludzie odzyskali normalne życie – i mogli po prostu się nim cieszyć. Stylizacje męskie stały się zatem mniej formalne oraz zdecydowanie dużo bardziej wygodne i swobodne. Pojawił się także pomysł stroju weekendowego – mężczyźni mogli cieszyć się większą ilością wolnego czasu. Lżejszy ubiór był zatem obowiązkowy. A czym w zasadzie się wyróżniał? Zestaw tworzony był przez białą koszulę oraz kremowe spodnie flanelowe. Kołnierzyk koszuli był luźno rozpięty, podkreślając swobodę stylizacji. Można więc stwierdzić, iż był on inspirowany sportowym strojem do gry w krykieta i golfa.
Nie znaczy to, iż w odstawkę poszła elegancja oraz formalność. Lata dwudzieste obfitowały również i w takie stylizacje. Za stolicę eleganckiej mody tych lat uznać należy Wielką Brytanię oraz Londyn. Prawdziwy dżentelmen lat dwudziestych dobierał rozsądnie kolory – stawiał przede wszystkim na minimalizm oraz stonowane odcienie – przede wszystkim pozbawione kontrastów. Tak więc w grę wchodził zarówno garnitur, jak i frak czy smoking, połączone z wełnianym płaszczem, szelkami, czy kapeluszem
Garnitur lat dwudziestych – czyli jaki?
Klasyczne garnitury tamtych lat to przede wszystkim trzyczęściowy smokingowy zestaw w kolorze granatowym, brązowym, bądź szarym. Stylizację uzupełniała biała koszula oraz krawat i skarpetki dopasowane do koloru marynarki. Najpopularniejszymi butami były uniwersalne Oksfordy. Doskonałe zarówno do wieczorowego fraka, jak i codziennego garnituru. Klasyczne i eleganckie, a przede wszystkim wygodne.
Jeśli zaś chodzi o nakrycie głowy – w latach dwudziestych bardzo popularne były kapelusze oraz kaszkiety. Stylizacje weekendowe uzupełniane były zazwyczaj kapeluszami słomkowymi, zaś garnitury łączono z kapeluszami typu Homburg oraz Borsalino. Ten pierwszy wykonany był z filcu, posiadał jedwabną tasiemkę oraz nieduże rondo. Drugi zaś wyrabiany był z cienkiej, króliczej sierści.
Jak inspirować się latami dwudziestymi?
Tak naprawdę lata dwudzieste to świetny czas w modzie męskiej. Stroje po dziś dzień budzą zachwyt w oczach zarówno samych mężczyzn, jak i kobiet. Stroje są eleganckie, klasyczne, ale przede wszystkim co ważne – wygodne i przyjemne do noszenia. A w końcu w każdym ubraniu należy po prostu czuć się dobrze. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby uzupełnić swoje współczesne męskie stylizacje akcentami znanymi dobrze z lat dwudziestych – dwurzędową marynarką, kapeluszem, długim, wełnianym płaszczem, elegancką kamizelką, Oksfordami, czy szelkami. To ogromna liczba możliwych inspiracji do stworzenia unikalnych, ale modnych i gustownych stylizacji na każdą okazję.